Bambusz

A bambuszok (Bambuseae) a perjefélék családjába tartozó évelő, örökzöld növények.Nem fa hanem a füfélékre hasonlít,nevezik bambusznádnak is. Több mint 1400 faja létezik amely 115 nemzetségbe sorolható.Fa helyettesítő anyag.

Fajtái:törpe, alacsony ,közepes,óriás bambuszok.

Elterjedése:

Fő előfordulási helyük Északkelet-Ázsiától Délkelet-Ázsián át egészen Északkelet-Ausztráliáig terjed. A legtöbb bambuszfaj a meleg és nedves trópusi, valamint a meleg mérsékelt éghajlaton honos. Sok faj azonban változatos éghajlaton található, a forró trópusi területektől a hűvös hegyvidékekig és a hegyvidéki felhőerdőkig

Alaki jellemzők:

A perjefélék családjába tartoznak, sokan mégis bambuszfaként hivatkoznak rájuk, mivel némely fajuk megfelelő körülmények között akár 20 méternél is magasabbra nő, száruk vastagsága pedig meghaladhatja a 15 centimétert is.A legtöbb faj magassága 3 és 10 méter közötti, szárvastagsága pedig 2 és 10 centiméter között valtozik. Szárának színe igen sokféle lehet. Leggyakoribb a zöld szín, de a sárgától a bíboron át egészen a feketéig sokféle szín és árnyalat előfordul. A fiatal szár alapszíne általában zöld, mely később válik a fajtára jellemző színek valamelyikévé. A természetben a bambuszok csoportalkotásra való hajlamuk miatt minden irányban terjeszkednek, az általuk borított terület évről évre növekszik. A fajtára jellemző magasságot és szárátmérőt az éghajlati adottságok átlaghőmérséklet, csapadék,napsütés a tápanyagok mennyisége és a tenyészterület nagysága befolyásolhatja. Az összes fától eltérően az egyes bambuszszárak teljes átmérőjükben emelkednek ki a földből, és egyetlen , három-négy hónapos tenyészidő alatt fejlödnek ki teljes magasságukra. Az új hajtás függőlegesen egy szárban nő, anélkül, hogy elágazna, amíg el nem éri az végleges magasságát,a csúcs környékén ágakat hajt levelekkel.

Müszaki jellemzők- tulajdonságok:

Fajsúlya átlagosan: 0,38-0,64kg/dm3.Súlya:kb.500 kg/m3.Zsugorodás: átmérő: 10-16%, falvastagság: 15-17%

A pázsitfűfélék családjába tartozó egyszikű bambusznak nincs szijácsa/szívfa vagy növekedési gyűrű. A textúra nagyon egyenletes, és a sűrűségtől függően a közepestől a finomig terjed. A hasított és fűrészárúvá feldolgozott bambusz rostjai szakaszosan változnak a szár minden csomópontjában.

Üreges felépítésű, kis súlyú és nagyon hajlékony, rugalmas szárú.A fához hasonlóan egy természetes kompozit anyag. Szilárdsága-rugalmassága és könnyű súlya miatt a bambusz az egyik leggyakrabban használt építőanyag , különösen a világ azon részein, ahol bőségesen előfordul. A bambusznak egyedi, földes illata van megmunkálás közben.

Tartósság:

Védőkezelés nélkül a legtöbb bambuszfaj átlagos természetes élettartama kevesebb mint 2 év. Tető alatt tárolva a kezeletlen bambusz 4-7 évig eltartható. Építőanyagként való felhasználás előtt kezelni kell, hogy elkerüljük a rothadást és a rovarokat kártételeit. A bambusz antiszeptikus kezelése az egyik hatékony módja annak élettartamának meghosszabbításának. Tekintettel a bambusz gradiens falszerkezetére és érrendszeri szerkezetére, nagy különbség van a bambusz konzerválószeres kezelés és a fakezelés között. A fához képest a bambusz anatómiai jellemzői saját megkülönböztető jellemzőkkel rendelkeznek. Keresztirányból nézve a bambusz külső felülete viaszrétegben gazdag, belsejében pedig hiányzik a keresztirányú vezetési szövet, például a xilém sugarak, ami megnehezíti a folyadék behatolását a bambuszba. Hosszirányban a bambusz ereinek, rostjainak és parenchimasejtekének egyenetlen eloszlása ​​megnehezíti a tartósítószerek behatolását a szövetbe. Ennek eredményeként a bambusz impregnálhatósága sokkal alacsonyabb, mint a fáé. Réz- és bóralapú tartósítószereket, valamint a szerves gombaölő szereket használatosak. Kifejezetten a bambusz esetében végezhetők fizikai védelmi eljárások, beleértve a vízbe merítést, a fertőtlenítést és a hőkezelést is.Legfontosabb a bambusz gombás pusztulás elleni védelme.

Megmunkálhatóság:

A famegmunkálási szabványok szerint a bambusz eltérő lehet. Nem feltétlenül nehéz vele dolgozni, de fajtól függően különleges odafigyelést igényelhet. A bambuszszálak hajlamosak széthasadni és kihúzódni keresztvágáskor (a vágási vonalon előzetesen maszkolószalag felhelyezése javasolt, hogy megakadályozzuk az ilyenfajta elszakadást). Ezenkívül a bambuszban nagyon magas a szilícium-dioxid - 0,5% és 4,0% között, szinte teljes egészében a szár legkülső rétegeiben található meg -, ezért óvatosan kell eljárni a fűrészáru feldolgozásakor. A keményfém marók erősen ajánlottak, és a felületi csiszolás javasolt az acél maróval történő vastagsággyalulás helyett, mind a vágóélek élettartama, mind a kész felület minősége érdekében.

A nagyobb szilárdság, nagy rugalmasság, könnyű súly, könnyű megmunkálhatóság és rendelkezésre állás tulajdonságai miatt; széles körben használják az építőiparban. A bambusz nagyon erős szálakkal rendelkezik, nyomószilárdsága kétszerese a betonnak, és szakítószilárdsága az acél közelében.

Felhasználása:

A bambuszból a ház minden része elkészíthető, a szerkezeti falaktól és oszlopoktól a szőtt tetőkön át az ajtókig és ablakokig . A régi időkben a bambuszt más természetes építőanyagokkal, például fával, agyaggal, mésszel és fűvel kombinálták. Mostanában cementtel vagy ragasztókkal kombinálva sokkal erősebb és esztétikusabb anyagokat állítanak elő, amelyek kompatibilisek a modern életmóddal. Mivel a bambusz természetes anyag, érzékeny a természetes lebomlásra. Megfelelő kezelés és ipari feldolgozás esetén a bambuszból készült alkatrészek ésszerű élettartama 30-40 év lehet, bár a bambusz természetes tartóssága fajonként és kezelési módonként változik

A bambuszlevelek élelmi rostokban és antioxidánsokban gazdagok. A levelekből tea-kávé is készíthető.Panda macik fő eledele. A bambusz rendkívül erős. A bambusz szakítószilárdsága 40-80 N/mm2, ami 2-4-szer nagyobb, mint sok fafajé. Bőséges és költséghatékony. Hihetetlen sebességgel nő. A bambusz érése 5-7 év tart, faanyagnál 40 évig átlagban. A bútorokat évszázadok óta keményfából/fából, fémből és műanyagból készítik. Az utóbbi időben a bambusz megnyitotta az utat a modern és esztétikus megjelenésű bútorok előtt.A környezetbarát fű, a legjobb, ha bútor készítésről van szó.Készül belő bambusz padló is,Vízálló környezetbarát anyag. Kiváló tetőfedő anyag.Belsőépítészeti és dekorációs célra ,térelválasztónak botnak is alkalmas. Konyhai felhasználása sokoldalú.Hangszereket és fegyvereket készítenek belöle.Kanalak, kanáltartók, vágódeszkák, nyársrudak, késtartók, csészék, tálak, edénytartók, sótartók alapanyaga.

Készítette JaniStudió