A Bombacaceae (majomkenyérfa-félék) családba tartozó Ceiba pentandra.,
Egész tropikus Afrikában megtalálható, de ugyancsak elterjedt a trópusi és szubtrópusi Középés Dél-Amerikában, Nyugat-Indiában, Sri Lankán stb.
Kifejezetten gyors növésű könnyűfa, 50 m magasságot ér el. Az igen egyenes, hengeres, mellmagasságban 100–250 cm átmérőjű törzs többnyire 20 m-ig ágmentes, amikor eléri az 50–70 évet, alakja alaposan megváltozik. Koronájában erős ágak indulnak növekedésnek. Ezek az esetenként öt méter hosszú nyúlványok valójában a fa támaszai lesznek, amikor földet érnek. A föld összes növénye közül a ceiba, más néven kapokfa rendelkezik a legnagyobb támaszgyökerekkel. A vastag gyökérfők által a hasznosítható törzs jó része elvész. A támasztógyökerek némelyike akár 50 m hosszan is kígyózhat a talajon. Az így megtámasztott kapokfa 60 méterre is magasodhat, széles kiterjedésű, világos lombozata magasan kinyúlik a többi fa fölé. A törzset vékony, tövises, zöld kéreg borítja, mely később hamuszürkévé válik, a tövisek csak a törzs alsó részén maradnak meg.
A ceiba fája szürke-sárgásfehér, részben rózsaszín, részben barnás ragyogással. A szijács és a geszt alig különböztethető meg egymástól.
Fája erősen gomba- és rovarérzékeny.
A ceiba megmunkálása nem nehéz. Gyaluláskor rövid, keskeny forgácsokkal enyhén kitöredezik, fűrészeléskor a rostok hajlamosak a fűrészfogakra ragadni, ezért jól megélezett, szélesen kihajtogatott szerszámok használata ajánlott. Puhasága miatt csak nagyon jó gépekkel hántolható és késelhető. A csavarozása és szegelése könnyű, de gyenge a tartása, a furatba csapolt kötések előnyösebbek.
Alkalmas vakfurnérnak, lemezek középső rétegének. Préselésnél hátrányos a laza struktúrája.Könnyű súlya miatt a facipőgyártásban, modellezésben, szigeteléseknél és rádiódobozok gyártásában is használták régebben.Gyapotszerű, finom rost, amelyet a majomkenyérfa-félék (Bombacaceae) családjába tartozó kapokfa (Ceiba pentandra) magvainak repítőszőréből nyernek. A kifejlett kapokfán több száz 15 cm hosszú, dús repítőszőrökkel borított magvakat tartalmazó toktermés fejlődik. Életmentő mellények és egyéb vízi biztonsági eszközök készítésére használják, minthogy saját súlyának harmincszorosát képes a vízen megtartani. Harminc napig tartó vízbe merítés után úszóképessége csak 10%-ot csökken. Emellett a kapokot párnák, matracok és bútorkárpitok tömésére is használják. Erősen tűzveszélyes