Eukaliptusz fa

Az eukaliptusz (Eucalyptus) a mirtuszfélék (Myrtaceae) családjának legkiterjedtebb nemzetsége. Több mint hétszáz fajt számlál; ezek többségét Ausztráliából és Tasmaniából írták le.

Elterjedés:

Ausztrália és Tasmania.

Alaki jellemzők:

Az eukaliptusz egyéves korában már három méteres, ötévesen 10–15 méter magas, átmérője pedig eléri a 20 cm-t. A harminc éves eukaliptusz akkora, mint a kétszáz éves tölgy.

Fatest:

Az eukaliptusz fája tömör, súlyos keményfa, még a tölgyénél és a dióénál is erősebb.

Müszaki jellemzők- tulajdonságok:

Tartósság:

A farontó bogarak nem károsítják és alig korhad

Megmunkálhatóság:

N

Felhasználás:

Előszeretettel használják cölöpnek, telefon- és villanypóznának, építenek belőle hajókat is. Erőteljes növekedése miatt a papíripar számára is termesztik.

Az eukaliptuszligetek illatos levegője (aromaterápiára) még a fenyvesekénél is egészségesebb. Meleg, verőfényes napokon a levegő egy köbméterében akár 2,5 mg illóolaj is lehet. A szivárvány eukaliptusz az egyik olyan faj, amely az északi féltekén is megtalálható a természetben. Ma már ezt a fát sok helyen ültetik, főleg papírelőállításhoz és díszítéshez használják. A fa törzse azért színes mert az év folyamán különböző időpontokban, foltokban dobja le magáról a kérgét, amely alatt feltűnik a világoszöld belső kéreg. A kérgét használják a papír készítéshez. Ezután a törzs elsötétül, érlelődik, amely során kék, lila, narancssárga, majd barna tónust kap.

Készítette JaniStudió