Okoumé (Aucoumea klaineana),balzsamfafélék (burseraceae) családjába tartozik
Az okoumé egyike annak a kevés trópusi fafajnak, melynek a termőterülete egész pontosan behatárolható. Ez ÉK-től eltekintve kiterjed Gabon legnagyobb részére, Egyenlítői-Guineára, Dél-Kamerunra, valamint Közép-Kongó nyugati részét foglalja magába.
30–40 m átlagos magasságával az okoumé a nyugat-Egzóta fa alapanyagok: Okouméafrikai esőerdők legtermetesebb fái közé tartozik. Kedvező, világos termőhelyeken magassága gyakran a 60 m-t is eléri, a törzsátmérő 60, 100–180 cm. A többnyire hengeres és egyenes, akár 30 m-ig ágmentes törzsnek golyó alakú koronája van
A többnyire fehéres/világosszürke szijács (3–12 cm) világos színe által elkülönül a geszttől. A szabadon vagy mocsaras vidéken növő fák szijácsképzése erősebb, a szijács akár az átmérő 15%-a is lehet. A geszt egységes, többé vagy kevésbé sötét rózsaszín/lazacvörös színű, mely esetenként a szürke és vörösesbarna között is váltakozhat. Különbséget tesznek a fehér, többnyire könnyebb, és a vöröses fa között, ez utóbbi keményebb és szilárdabb.
Nem időjárás alló.
Könnyű fának számít, szilárdsági tulajdonságai közepesek. A fa szabadon és kamrában is jól szárítható, vetemedésre csak kevéssé hajlamos, szárítás után jól tartja magát.A fa megmunkálása összességében nem okoz különösebb nehézségeket. Fűrészeléshez szélesen kihajtogatott, keményfém bevonatú fűrészlap ajánlott a kristályos zárványok miatt. A fa nehezen hasítható, és a gyaluláshoz is jól beállított kés, nagy figyelem kell. Ezzel szemben késelésnél és hámozásnál – többnyire körkörösen hámozás – a fa egyszerű és egységes felépítése miatt nincsenek nehézségek.Nagyon egységes szerkezete miatt a rétegeltlemez-gyártáshoz nagyon keresett fafaj, konkurense az ázsiai vörös meranti/ lauan fa (shorea spp.). A fa jól csiszolható és könnyen enyvezhető, a szegelések és csavarozások is jól tartanak, bár némileg hajlamos a hasadásra. Az okoumé felületkezelhetősége jó, finom csiszolás után selymesen fénylő felülete van.
Ajtók, bútorok és faburkolatok gyártására használják A tömör faanyagot a mahagóni helyett szélezésre, burkolásra, valamint bútorok belső vázának építésére is használják.