A fakitermelés az a folyamat, amelynek során a telepített vagy természetes erdőből a szálfákat további feldolgozás céljára elérhetővé teszik. A fakitermelés fő munkaműveletei a döntés, a gallyazás, a választékolás, a darabolás és a felkészítés. A fakitermelés az erdőgazdálkodás egyik lényeges területe, az erdőgazdaság feladatai közé tartozik az erdő fáinak védelme, karbantartása mellett a fakitermelés koordinálása is.

Irtás(kevésbé használt)

Irtáskor a tuskóval,gyökértővel együtt termelték ki a fát.Ez volt a legáltalánosabb kitermelési mód,mert atőrönköt is hasznosítani lehetett.A gyökerek tartása miatt a fa törzse nem hirtelen zuhant,ezért a törzs nem sérült,szakadt,repedt.A munkát a döntést akadályozó bokrok, ágak, eltávolításával kezdték.A döntés irányát mindig a fa természetes húzásiránya szabta meg.Ezért elöször a dőlésirányba eső oldalon vágták el a főtartó gyökereket.Ezután a másik oldalon levő főgyökereket is átvágták,s a fa kidőlt.A ledöntött fáról a tukót a földdel érintkező síkban fűrészelték le.A tőrönk felhasadását a lefűrészelés elötti feltámasztással akadályozták meg.Ezután faragtá le a tőrönkön lévő gyökérterpeszeket.

Döntés

A döntés a fakitermelés legnagyobb szakértelmet és gyakorlatot követelő, és legbalesetveszélyesebb része.

A döntési irány kiválasztásának szempontjai: a kivágandó fa minél kisebb kárt szenvedjen,a dőlő fa minél kisebb erdőművelési kárt okozzon, a döntés utáni műveletek elvégzésére alkalmas legyen a környezet.

A döntés műveletének követelményei: döntés előtt el kell távolítani a gyökérterpeszeket, alacsony tuskót kell visszahagyni,a döntővágás legyen merőleges a fa tengelyére,olyan technológiát kell alkalmazni, ami megakadályozza a törzs felhasadását, akadását, kiszakadását.

A döntéshez kinézték a fa állását és a dölés irányát majd a hakkolás következett: a tervezett dőlés oldalán a földhőz közel a törzsbe mélyenbenyomuló,ék alakú rést vágtak,amitől a fa a dőlés irányában az ellenkező oldalról történő kivágásnál megroggyant.A fa arra dőlt amerre kihakkolták.

Gallyazás

A gallyazást mindig a fa tövétől indulva kell kezdeni, a törzsből kikerülő választékok minőségének megóvása végett a fa palástjához simulóan kell az ágakat, gallyakat levágni.A fa palástjába befűrészelni, befejszézni nem szabad a gallyakat, ágakat a levágás után a törzs melletti szabad közlekedés megteremtése céljából halmokba kell összerakni úgy, hogy a vastagabb végek azonos irányba nézzenek.

Választékolás (hossztolás)

Választékolásnak azt nevezzük, amikor a legallyazott fa fajának, méretének, minőségének, alakjának, továbbá az igényeknek és a mozgatási lehetőségeknek figyelembevételével, a szabványelőírások betartásával meghatározzák a darabolás helyeit. Az előírtnál kisebb túlméret esetenként nagyobb anyagi veszteséggel jár, mint az 1–2 cm-rel nagyobb.

Darabolás

A darabolás a faanyagnak a választékolás folyamán meghatározott helyeken hossztengelyre merőleges elvágása. Ha darabolás közben a fában olyan minőséget meghatározó tényező kerül felszínre, ami kívülről nem volt látható, a darabolást abba kell hagyni, és a választékolást az új ismeretek alapján újra el kell végezni. A darabolóvágások közben meg kell előzni a fadarabok felhasadását és a paláston a farostok kagylós kitörését.

Felkészítés

A felkészítés az a tevékenység, amivel értékesíthető állapotba hozzák a választékokat.

A fakitermelésben a törzskiválasztó gyérítés a rudas korú faállományokban az ígéretes, kívánatos törzsalakú fák kiválogatása, a kritériumoknak nem megfelelő egyedek kitermelése az állományból. Egyben a magassági növekedés segítése is célja eme nevelővágásnak.

Napjainkban a fakitermelés már korszerű erdőgazdálkodás módszereivel,új technologiákkal folyik.Motoros láncfűrésszel döntik,darabolják a fákat. Modern nehéz gépekkel speciális rakodó gépekkel rakják és szállítják a fűrésztelepekre a rönköket,ahol szintén modern gépekkel fűrészelik a rönköket a szabványoknak megfelelő méretekre.